,,Kino pavasaris“ Šiauliuose
„Kino pavasaris“ Šiauliuose: TOP 5 filmai, kuriuos būtina pamatyti
Kovo 23 d. prasidedantis 22-asis „Kino pavasaris“ Šiaulių žiūrovus kvies išvysti net 18 filmų. Šiais metais į festivalio programą įtraukti „Oskarų“ laureatai ir nominantai, jau spėjusios visoje Europoje išgarsėti komedijos bei širdį draskančios dramos, tad išsirinkti filmą bus nelengva užduotis. Norėdami ją palengvinti, pateikiame „Kino pavasario“ meno vadovės Santos Lingevičiūtės sudarytą sąrašą filmų, kuriuos šiemet būtina pamatyti šiauliečiams.
- „Tobuli melagiai“ („Perfect Strangers“, rež. Paolo Genovese). Nacionaliniu fenomenu vadinama italų komedija pasakoja istoriją apie septynių ilgalaikių draugų vakarėlio žaidimą, kurio metu mobilieji telefonai sudedami ant stalo, kiekviena teksto žinutė perskaitoma garsiai, o į skambučius atsiliepiama tik įjungus garsiakalbį. Nors šio itin asmeniško žaidimo tikslas – įrodyti savo atvirumą, jo metu paaiškėja, kad paslapčių turi kiekvienas žaidėjas. Provokuojanti komedija „Tobuli melagiai“ jau pardavė daugybę bilietų Italijoje, o Kairo tarptautiniame kino festivalyje filmas buvo apdovanotas už geriausią scenarijų.
Santos Lingevičiūtės komentaras: „Pasižiūrėjusi šį filmą, tikrai išsigandau, kad mobiliajame telefone – beveik visas mano gyvenimas: kontaktai, nuotraukos, laiškai, žinutės. Nors ir pasitikiu savo antra puse, bet jeigu nuspręstų vieną dieną panaršyti mano telefone, gal kitądien ir nebepamatyčiau… Nuoširdžiai rekomenduoju visiems.“
- „Mėnesiena“ („Moonlight“, rež. Barry Jenkins). Net tris „Oskarus“ laimėjusi drama pasakoja istoriją apie afroamerikiečio vaikino vaikystę, paauglystę ir brandos metus. Skurdžiame Majamio priemiestyje užaugęs Šironas susiduria tiek su vidiniais, tiek su išoriniais sunkumais, tokiais kaip tapatumo paieškos, fizine bei emocine prievarta.
Santos Lingevičiūtės komentaras: „Toks jau mano darbas: kai per dieną kartais tenka pasižiūrėti šešis filmus, verkti nebėra kada. Tačiau per „Mėnesieną“ nuoširdžiai apsiverkiau: esama tokių jautrių ir subtilių scenų, aktorių vaidybos niuansų, kad tikrai sugraudins ne vieną. Tikrai pelnytai apdovanotas „Oskaru“, kaip geriausias filmas.“
- „Baigiamieji egzaminai“ („Graduation“, rež. Cristian Mungiu). Tai filmas apie tėvų vaidmenų pasiskirstymą ir kompromisų paiešką. Rumunų naujosios kartos režisieriaus Cristiano sukurta kino juosta laimėjo prizus net septyniuose kino festivaliuose.
Santos Lingevičiūtės komentaras: „Žiūrint šį filmą, – aplankė deja vu jausmas: mažai kuo skiriamės nuo Rumunijos, nes vis dar iki galo neatsikratome sovietinio mentaliteto. Esam toks pat artimų giminių kraštas, kuriame ranka plauna ranką, gajūs papirkinėjimai ir kyšiai. Ne veltui Cristianas Mungiu – vienas geriausių dabartinių režisierių visoje Europoje.“
- „Tai tik pasaulio pabaiga“ („It‘s Only the End of the World“, rež. Xavier Dolan). Filmas, sukurtas pagal prancūzų dramaturgo Jeano Luco Lagarce’o pjesę. Tai istorija apie sergantį rašytoją, kuris po ilgos pertraukos grįžta namo, pasakyti savo šeimai, kad miršta. Drama „Tai tik pasaulio pabaiga“ Kanų kino festivalyje buvo apdovanota didžiuoju žiuri prizu.
Santos Lingevičiūtės komentaras: „Asmeniškai man šis Xavier Dolano filmas patiko labiau nei „Mamytė“. Aišku, kiekvienas žiūrime subjektyviai, tačiau istorija man daug artimesnė. Visiškai sutinku su Kanų festivalio žiuri, kuris Dolaną įvertino kaip geriausią režisierių: tie jam būdingi vaizdo sulėtinimai, montavimo žaidimai ir, aišku, jo vizitinė kortelė – muzika – kuria ypatingą atmosferą.“
- „Moliūgėlio gyvenimas“ („My Life as a Zucchini“, rež Claude Barras). „Oskarui“ nominuota lėlinė animaciją visai šeimai pasakoja istoriją apie berniuką, kuris išsiųstas į globos namus pradeda mokytis pasitikėti ir mylėti.
Santos Lingevičiūtės komentaras: „Nors filmas ir visai šeimai, bet, manau, labiau verks suaugusieji. Pasižiūrėjęs filmą, vaikas gali užduoti nepatogių klausimų: kodėl kiti vaikai gyvena ne su tėveliais, kodėl mama gėrė alų? Galbūt pats metas vaikams tai paaiškinti?“
22-ąjį „Kino pavasarį“ Klaipėdos mieste uždarys tik per 12 dienų nufilmuota vokiečių režisieriaus Juliano Rosefeldto kino juosta „Manifestas“ („Manifesto”, rež. Julian Rosefeldt), kurioje net 13 skirtingų personažų suvaidino talentingoji Cate Blanchet. Filme išgirsite 12 skirtingų ištraukų iš garsių režisiersių, menininkų, futuristų manifestų.