A.Kubilius: „Svarbiausia, kad Vakarai nebijotų Putino režimo griūties“
Labai ryškus naujas etapas ir ambicinga strategija plėtrai, taip apie Europos Komisijos planus sako europarlamentaras, Europos liaudies partijos frakcijos narys Andrius Kubilius. Europos Komisijos pirmininkės Ursula von der Layen metinė kalba jam paliko stiprų įspūdį, o labiausiai įstrigo būtent kalbos pabaiga, skirta plėtrai ir Ukrainai.
„Tai didelis pasiekimas, vardan kurio ir mes dėjom daug pastangų, ir karas pagaliau privertė suvokti Europos Sąjungą, kad jos plėtra yra labai svarbus geopolitinis instrumentas, galintis padėti stabilizuoti Europos Sąjungos kaimynystę“, – neabejoja A.Kubilius.
Anot jo, šią ambicingą darbotvarkę reikia įgyvendinti per artimiausią dešimtmetį, prie to turi galvoti kaip prisidėti ir Lietuva.
Plėtra iki 2029
Spalio mėnesį Europos Komisija skelbs savo vertinimą apie Ukrainos ir Moldovos pasiekimus, gruodžio mėnesį savo žodį tars ir Europos Vadovų Taryba (EVT). Tuomet, jei derybos būtų pradėtos iškart, jau iki 2029 metų ES plėtra į Rytus ir Vakarų Balkanus galėtų būti sėkmingai realizuota, EVT pirmininko Šarlio Mišelio žodžius primena europarlamentaras.
„Lietuva 2027 metais antrą kartą pirmininkaus ES vadovų tarybai ir mūsų darbotvarkėje šis klausimas galėtų būti pats svarbiausiais ir pagrindinis, ir tam jau reikia aktyviai ruoštis“, – ragina Andrius Kubilius.
Šios kadencijos Europos Parlamentas baiginėja darbus, jaučiasi rinkimų kvėpavimas, kurie vyks jau kitą pavasarį, bus bandoma užbaigti ankstenses inicoiatyvas, sako europarlamentaras.
„Šitas Parlamentas kartu su Komisija ne tik padarė viską, kad kaip galima efektyviau būtų įveikta pandemija, bet ir skyrė didžiulį dėmesį ES žaliajam kursui, kuris lemia ne tik kovą su klimato kaita, bet ir dideles permainas pačioje ekonomikoje – atsinaujinanti energetika, vandenilio energetika tampa vis ryškiau matoma kaip artimiausio dešimtmečio dideli darbai“, – vardija A. Kubilius.
Anot jo, Lietuva šioje srityje atrodo neblogai ir gali tapti platesnio regiono lydere.
Globalios ekonomikos iššūkiai
ES jaučiasi atšalimas Kinijos ekonomikai, tad šie reikalai ir toliau išlieka aktualūs.
„Be to, prasidėjo dideli svarstymai susieti su Ukraina. Mano įsitikinimu, Ukraina bus artimiausio dešimtmečio pagrindinis klausimas – tiek jos karinė pergalė, tiek atstatymas, kam ES skiria daug dėmesio“, – teigia europarlamentaras.
Paramos akcija Chersonui
Viskas prasidėjo nuo to, kad prasidėjus karui A.Kubiliaus ir jo kolegės Rasos Juknevičidenės bei palaikančiųjų iniciatyva buvo įkurtas pasaulinis europarlamentarų tinklas „United for Ukraine“, kuris dabar vienija per 500 parlamentarų iš įvairių šalių ir apie 300 ekspertų. Šis tinklas gerai žinomas tiek Ukrainoje, tiek visiems, kam ji rūpi.
Po Kachovkos užtvankos Chersono apskrityje susprogdinimo į šį tinklą kreipėsi Ukrainos labdaros organizacija su prašymu padėti nukentėjusiems nuo potvynio.
Lietuvių delegacija Europoje Parlamente iš skirtingų partijų ir frakcijų – iš 11 Lietuvos atstovų EP aštuoni pasirašė ir dalyvauja šioje iniciatyvoje bei ieško paramos vienai konkrečiai savivaldybei, susijusiai su Lietuva – – Tehinkos. Čia and Dniepro kranto stovi LDK Didžiojo Kunigaikščio Vytauto pilies bokštas.
„Jiems reikia visko, nes jie buvo okupuoti ir Rusijos kariai viską išvežė, o po to dar potvynis viską nušlavė“, – pasakoja A.Kubilius.
Lietuvos savivaldybių asociacija skyrė 50000 eurų, prisidėjo ir kitos savivaldybės, verslo organizacijos, vardija pašnekovas.
Klausykite plačiau apie svarbiausius įvykius Europos Parlamento plenarinėje sesijoje.
„Svarbiausia, kad Vakarai nebijotų, kas įvyks pačioje Rusijoje, kai Rusija pralaimės karą, ir nebijotų Putino režimo griūties, nes tokių baimių yra ir tai kartais stabdo ryžtingesnius sprendimus paremti Ukrainą“, – perpėja A.Kubilius.
Laida rengiama bendradarbiaujant su Europos liaudies partijos frakcija Europos Parlamente